Český Krumlov

 
Historie
Státní hrad a zámek Český Krumlov patří svou architektonickou úrovní, kulturní tradicí i svou rozlohou mezi nejvýznamnější památky středoevropské oblasti. V původní půdorysné dispozici, hmotové skladbě, interiérové instalaci i architektonickém detailu je dochován stavební vývoj od 14. do 19. století.
Monumentální komplex hradu a zámku Český Krumlov je situován na protáhlém skalním ostrohu, který z jihu obtéká řeka Vltava a na severní straně potok Polečnice. Hrad a zámek se hrdě tyčí nad drobnou renesanční a barokní měšťanskou architekturou přilehlého města. Město s velebně působícím kostelem svatého Víta spolu s komplexem hradu a zámku tvoří jedinečnou dominantu celého okolí. Jako drahocená perla je město Český Krumlov uloženo v kotlině obehnané masívem Blanského lesa na severu a zvlněným terénem šumavského předhůří na jihu a západě. Zámecký areál zahrnuje na 40 budov a palácových stavení, soustředěných kolem pěti zámeckých nádvoří, a na 11 hektarů zámecké zahrady, čímž se řadí mezi nejrozsáhlejší středoevropské zámecké komplexy.
 
Legendy a pověsti
Solnice
Vypravuje se, že v tomto domě hodně strašilo. Někdy lidé, kteří zde bydleli, neměli vůbec klidné noci. Mají to prý na svědomí dva strážci, kteří tu hlídali sůl. Nudnou stráž si krátili hrou v kostky. Jeden z nich hodně vyhrával a tomu druhému naopak štěstí nepřálo. Dostal zlost a chtěl se pomstít. Mezi strážci došlo k lítému zápasu, při kterém oba rozvášnění rváči přišli o život. Občas i dnes jsou slyšet zvuky zápasu, rozvášněné hlasy a vzdechy umírajících.
Pivovar
V tomto domě se často v noci ozývalo podivné klepání, jakoby bednář klepal na obruče. Podle vyprávění se tu mělo stát, že jeden velmi poctivý bednář si v rybníku v zámecké zahradě musel sám obstarat rákos na utěsnění sudů. Nešťastnou náhodou však z loďky vypadl a utopil se. Tím nemohl splnit úkol, ke kterému se zámecké vrchnosti zavázal. Ani po smrti bednář neměl klid a za měsíčních úplňků se zjevoval v dílně pivovaru, aby mohl dokončit své dílo.
Máselnice
Kdysi býval v těchto prostorách velký dřevník, kde bylo uskladněno dřevo pro zámeckou správu. Zámecké služebnictvo chodilo velmi nerado pro dřevo večer či v noci, protože tu prý vůbec nebylo bezpečno. Vyprávělo se o tom, že zde došlo k násilné smrti a duše zemřelého prý byla velice zrádná. Prováděla lidem zlé kousky. Dokonce jednou spadla hranice dřeva na jednoho služebníka, který jen se štěstím uskočil.
Nádvoří zámku
Ve sklepích bylo zahrabáváno a skladováno prastaré víno. Vypravuje se o rožmberském sklepníkovi, který byl tak pilný, že víno ošetřoval i po své smrti. Svým nástupcům vždy dobře poradil a pomohl vyhledat víno lahodné chuti a vůně. Tento sklepník však nebyl pouze dobrák, ale dopustil se i řady škodolibých kousků.